MSI CLAW AIM-229US-Core™ ULTRA 7 155U-16GB-1TB SSD-EN-7″ FHD-120HZ-TOUCHSCREEN-INTEL ARC
  • Core™ ULTRA 7 155U
  • 16GB
  • 1TB SSD
  • EN
  • 7″ FHD
  • 120HZ
  • TOUCHSCREEN
  • INTEL ARC
  • WIN 11
  • BLACK
  • FREE MSI CLAW TRAVEL CASE
Description
CPU       Up to Intel® Core™ Ultra 7 processor with Intel® AI Boost (NPU)
OS          Windows 11 Home
Display  7” FHD (1920×1080), 120Hz, IPS-Level
Touchscreen
Graphics               Intel® Arc™ Graphics
Storage Capability            1x M.2 2230 SSD slot (NVMe PCIe Gen4)
Memory               Max 32GB
LPDDR5-6400
Communication Intel® Killer™ BE Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4
Audio    2x 2W Speaker
Audio Jack           1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack
I/O Ports              1x Type-C (USB / DP / Thunderbolt™ 4) with PD charging
1x Micro SD Card Reader
Control RGB ABXY buttons
RGB L & R Hall Effect analog sticks
D-pad
L & R Hall Effect analog triggers
L & R bumpers
View button
Menu button
MSI Center M button
Quick Settings button
Macro button (M1/M2)
HD haptics
Security                Fingerprint Security
Battery  6-Cell
54.5 Battery (Whr)
AC Adapter         65W PD adapter
Dimension (WxDxH)        294 x 117 x 21.2mm
Weight (w/ Battery)         675 g
Color     Black
Additional information
Brand
MSI
Color
Black
Condition
New
Inch
7"